وبلاگ دست نوشته های کتابداران
در حالی که این روز‌ها، بسیاری از نویسندگان متعهد کشورمان نسبت به اعمال ممیزی های خاص معترض هستند، کتاب نویسنده‌ای اسرائیلی در کشورمان به چاپ رسید و روی پیشخوان کتاب فروشی‌ها قرار گرفت.

این اتفاق باعث هیجان زدگی ناشرین، نویسندگان و رسانه‌های رژیم صهیونیستی شده است و همه آن‌ها از این اتفاق به فال نیک یاد می‌کنند و خرسندند. کتابی که در ایران منتشر شده است، به قلم یکی از نویسنده‌ای اسرائیلی به نام عاموس عوز منتشر شده است .عاموس عوز‌زاده متولد چهارم مه 1939 در یک محله یهودیان بیت المقدس در فلسطین اشغالی است و تا کنون کتاب‌های متفاوتی را در مظلوم نشان دادن اندیشه صهیونیسم بین المللی منتشر کرده است، او از انتشار این کتاب ابراز خرسندی کرده است و حتی قید حقوق مولف را هم زده است، چرا که به گفته خود او، «انتشار این کتاب در ایران که نوعی سرقت است، باعث گسترش اندیشه و دیالوگ بین انسان‌ها خواهد شد.» در عین حال، جای تامل دارد که چندی پیش، سید مهدی شجاعی، نویسنده متعهد و توانای کشورمان که در طول عمر ادبی خود وابسته به هیچ گرایش و جریان اعتقادی و سیاسی دیگری نشد و تنها دل در گرو مهر اهل بیت سپرده بود از وضعیت نشر و خصوصا ممیزی صریحا و شدیدا گلایه‌مند بود.

وی در نشستی که اخیرا در شهر کتاب برگزار شده بود با اشاره به داستانی که به قلم خودش نگاشته شده بود گفت: داستانی که در آمریکا روایت می‌شد و وزارت ارشاد پس از بررسی، اجازه انتشار به آن نداده بود، شجاعی می‌گفت در این داستان بخشی از قصه از زبان رئیس جمهور سابق آمریکا؛ جرج بوش روایت می‌شود و او در بخشی از داستان این کتاب، درباره اسرائیل صحبت می‌کند، وزارت ارشاد تمامی اسرائیل‌ها را خط زده و به جای آن تاکید کرده بود که نویسنده می‌باید از عنوان رژیم غاصب صهیونیستی استفاده کند. شجاعی در آن جلسه این سوال را مطرح کرده بود که آیا رئیس جمهوری آمریکا هم از برای نامیدن رژیم اسرائیل لفظ رژیم غاصب صهیونیستی استفاده می‌کند؟ چرا نگاه وزارت ارشاد و مسئولین ممیزی تا به این حد سطحی است؟

جای بسی تامل دارد که با رعایت ممیزی‌های شدید و سختگیرانه که داد -نویسندگان و ناشران متعهد را نیز درآورده است-، برای جلوگیری از تنها احتمال به خطا و هرز رفتن اندیشه‌های جامعه و جلوگیری از انتشار کتب معارض با سیاست‌های تعریف شده در ارشاد، نهاد متولی حوزه نشر چنین گاف بزرگی بدهد. هر چند این نویسنده اسرائیلی از منتقدان سیاست‌های دولت رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود ولی منتقدی درون حاکمیتی به حساب می‌آید و با کلیت این رژیم مشکلی ندارد.

به هر روی سوال این است که آیا اساسا انتشار این کتاب مغایر با موازین کلی جمهوری اسلامی نیست؟ آیا مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این مساله توجهی داشته‌اند؟ اصلا انتشار کتاب از نویسنده‌ای که متولد، رشد یافته و تربیت شده مکتب صهیونیسم است در کشور ما توجیه منطقی دارد؟ آن هم زمانی که شایعاتی مبنی بر نامزد شدن وی در جایزه نوبل ادبیات وجود دارد.

منبع : خبر آنلاین

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۰ساعت 15:2  توسط رضا ورمزیار  | 

فقر، همان گرد و خاکی است که بر کتاب‏های فروش نرفته یک کتابفروشی می نشیند.....،

فقر، تیغه های برنده ماشین بازیافت است که روزنامه های برگشتی را خرد می کنند.....،

فقر، کتیبه سه هزار ساله ای است که روی آن یادگاری نوشته اند......

فقر، پوست موزی است که ازپنجره یک اتومبیل به خیابان انداخته می شود.

فقر، همه جا سر می کشد....،

فقر شبی را بی غذا سر کردن نیست، فقر، روز را «بی اندیشه» سر کردن است.


<<دکتر علی شریعتی>>

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۰ساعت 15:20  توسط مدیر وبلاگ  | 

آیین گشایش نوزدهمین دوره هفته کتاب امروز (21 آبان 1390) با حضور محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور، سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و بهمن دری معاون فرهنگی این وزارتخانه در تالار وحدت تهران برگزار شد. 

منبع:

http://www.ibna.ir/vdciwzazqt1arq2.cbct.html

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۰ساعت 14:13  توسط مدیر وبلاگ  | 

فروشگاه مرکزی شهرکتاب به مناسبت آغاز هفته کتاب برای نخستین بار سیستم خدمات رایانهای E-BOOK را افتتاح می‌کند.
در این خدمت نوین، فروشگاه مرکزی شهرکتاب در ادامه سایر فعالیت‌های فرهنگی خود برای گسترش کتاب خوانی و دسترسی به آخرین منابع علمی جهان، ۷۰۰۰۰ عنوان کتاب انگلیسی از بیش از ۵۰۰ ناشر بین المللی را روی شبکه فروش E-BOOK خود عرضه می کند.
خانم فرح نظری در این ارتباط اعلام کرد که شهرکتاب از طریق منابع ارزی خود توانسته است با بزرگ‌ترین شبکه‌های E-BOOK جهان قراردادهایی تنظیم کند که علاقهمندان کتاب‌های الکترونیکی بتوانند با پرداخت معادل ریالی این کتاب‌ها نسخه الکترونیکی آن را دریافت کنند.
علاقه مندان رشته‌های علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، پزشکی و دیگر علوم کاربردی و همچنین فلسفه، ادبیات، شعر، رمان کلاسیک و مدرن می‌توانند از اولین روز هفته کتاب، یکشنبه ۲۱ آبان، با در اختیار داشتن نام، نام نویسنده و ISBN کتاب مورد نظر خود به فروشگاه مرکزی شهر کتاب مراجعه کرده و نسخه الکترونیکی آن را خریداری کنند.
نشانی: خیابان شریعتی، بالا‌تر از خیابان مطهری، نبش کوچه کلاته، شماره ۷۴۳، فروشگاه مرکزی شهرکتاب
منبع : شهر کتاب مرکزی
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:37  توسط رضا ورمزیار  | 

مدارس استان مركزي به مناسبت هفته كتاب، ميزبان جشن «هر دانش‌آموز يك جلد كتاب» خواهند بود. در اين جشن هر دانش‌آموز كتابي را كه در منزل دارد و پيش از اين مطالعه كرده است، به كتابخانه مدرسه اهدا مي‌‌كند.

حسن وَرواني فراهاني، كارشناس مسوول فرهنگي ـ هنري اداره كل آموزش و پرورش استان مركزي، در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، با اعلام اين خبر اظهار كرد: در هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران در مدارس اين استان، شاهد برپايي نمايشگاه كتاب نيز خواهيم بود.

وي ادامه داد: اغلب كتاب‌هاي موجود در اين نمايشگاه‌ها مهرماه از طرح ملي «50 هزار نمايشگاه كتاب در 50 هزار مدرسه» توسط كارشناسان كتاب اداره كل آموزش و پرورش استان مركزي انتخاب و با اعتباري بالغ بر 300 ميليون ريال خريداري شده‌اند.

كارشناس مسوول فرهنگي ـ هنري اداره كل آموزش و پرورش استان مركزي افزود: اهداي كتاب به مبلغ 200 ميليون ريال در هفته كتاب به مدارس ابتدايي نيازمند مناطق پانزده‌گانه استان با هدف تجهيز كتابخانه‌هاي كلاسي و اهداي كتاب به مبلغ 160 ميليون ريال به كتابخانه‌هاي مدارس مناطق زرنديه، خنداب، فراهان و نواحي يك و دو، از ديگر ويژه‌برنامه‌هاي اين اداره در هفته كتاب محسوب مي‌شوند.

وَرواني فراهاني عنوان كرد: از ديگر ويژه‌برنامه‌هاي اين استان در هفته كتاب مي‌توان به برگزاري مراسم نواختن نمادين زنگ كتاب و كتابخواني با حضور مسوولان استاني اشاره كرد. اين مراسم فردا(22 آبان) ساعت 9 در آموزشگاه راهنمايي دخترانه شاهد نيايش اداره آموزش و پرورش ناحيه يك اراك برگزار مي‌شود.

وي بيان كرد: دانش‌آموزان برخي از مدارس استان مركزي در هفته كتاب با هدف آشنايي با منابع موجود در كتابخانه‌هاي عمومي، به اين كتابخانه‌ها اعزام خواهند شد. همچنين در اين هفته
تعدادي از مديران مدارس مناطق پانزده‌گانه استان مركزي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي با هدف دريافت كتاب براي تجهيز كتابخانه‌هاي مدارس، معرفي مي‌شوند.

كارشناس مسوول فرهنگي ـ هنري اداره كل آموزش و پرورش استان مركزي در پايان گفت: يكشنبه(29 آبان) در كانون امام خميني(ره) شهر اراك، همايشي با عنوان «نهضت مطالعه مفيد» برگزار خواهد شد. در اين همايش از فرهنگيان فعال در حوزه كتاب و كتابخواني، دانش‌آموزان برتر كتابخوان، كتابياران فعال و دانش‌آموزان مولف تجليل مي‌شود.

نوزدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران با شعار «يادگار ماندگار» از 22 تا 29 آبان ماه سال جاري در سراسر کشور برگزار مي‌شود.
منبع : ایبنا
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۰ساعت 11:32  توسط رضا ورمزیار  | 

برگزیدگان پنجمین جشنواره بین المللی فارابی در گروه فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی و کتابداری معرفی شدند.
به همه برگزيدگان اين جشنواره تبريك مي گوئيم و براي آنها آرزوي موفقيت بيشتر داريم.
*******

به گزارش خبرنگار لیزنا، در مراسم پنجمین جشنواره بین المللی فارابی در گروه فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی و کتابداری ، 5 نفر برگزیده به شرح زیر اعلام گردیدند:


ساناز باغستانی،(کارشناسی ارشد)، برگزیده اول بخش جوان /عنوان اثر: بررسی وضعیت تنظیم و توصیف اسناد بر گنجینه اسناد ملی ایران


دکتر شعله ارسطو پور، برگزیده اوال بخش جوان/ عنوان اثر: بررسی میزان انطباق ساختار مارک ایران بر الگوی ملزومات کارکردی پیشینه های کتابشناختی و نگاه کاربران فهرستهای رایانه ای به موجودیت های مطرح در این الگو


دکتر سعیده ممتازی، برگزیده سوم بخش جوان/ عنوان اثر: استفاده از مدل سازی پیشرفته برای بازیابی و دسته بندی جملات در سیستم های پرسش و پاسخ


دکتر محمد حسن زاده، برگزیده بخش سوم بزرگسال/ عنوان اثر: مبانی علم در آموزه های اسلامی و ظرفیت های تولید و نشر علم در ایران


وجیهه حسینی،(کارشناسی ارشد)، برگزیده بخش سوم جوانان/ عنوان اثر: پژوهشی پیرامون نوع شناسی سوال های پژوهشی کتابهای درسی دوره راهنمایی و شناسایی منابع اطلاعاتی پاسخگو


همچنین انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران شایسته تقدیر شناخته شده است.


پنجمین جشنواره بین المللی فارابی با موضوع، «تحقیقات حوزه علوم انسانی و اسلامی» هم اکنون در حال برگزاری است.

منبع:
http://www.lisna.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=6904:1390-08-07-06-10-03&catid=3:main

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم آبان ۱۳۹۰ساعت 14:22  توسط مدیر وبلاگ  | 

هفته کتاب مجموعه مراسمی است که از سال 1372 هر ساله بین روزهای 10 تا 24 آبان به ابتکار و هدایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ترویج کتاب و کتابخوانی برگزار می‌شود

وزارت فرهنگ و آموزش عالی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سازمان تبلیغات اسلامی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، جهاد دانشگاهی، کانون فرهنگی و هنری مساجد، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مؤسسه خانه کتاب و تشکل‌های صنفی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم همکاری دارند.

مبتکران این مناسبت اهداف گسترده‌ای برای آن قائل شده‌اند، مانند تقویت بنیه فرهنگی کشور؛ توسعه، هدایت و رونق اقتصاد کشور؛ تشویق مردم به کتاب و کتابخوانی و ایجاد عادت به مطالعه؛ کمک به حل مشکلات و تنگناهای تولید و توزیع کتاب؛ تجهیز کمّی و کیفی کتابخانه‌ها؛ و افزایش ظرفیت‌های فرهنگی کشور.

برجسته‌ترین اقدام در این هفته برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ فروش کتاب در مراکز استان‌های کشور است.بسیاری از ناشران خصوصی در این نمایشگاه‌ها شرکت می‌کنند و کتاب‌های خود را با تخفیف به علاقه‌مندان می‌فروشند.

با همکاری مدارس هر شهر، برای دانش‌آموزان برنامه‌های خرید و بازدید از نمایشگاه‌ها تنظیم و اجرا می‌گردد.برای تشویق به کتابخوانی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هر سال میلیون‌ها تومان بُن خرید کتاب به رایگان در میان دانش‌آموزان توزیع می‌کند.

بر اساس یک سیاست تدوین شده، طی این هفته اخبار مربوط به کتاب و چاپ و نشر در صدر اخبار کشور قرار می‌گیرد و مراسم و فعالیت‌های علمی و فرهنگی با مضمون کتاب برگزار می‌شود.

روزهای هفته کتاب را همه ساله نام‌گذاری می‌کنند و فعالیت‌های پیش‌بینی شده هر روز را متناسب با عنوان آن انتخاب می‌کنند.

از آن جمله می‌توان به روزهای کتاب و کتابخوانی؛ کتاب، دانشگاه و حوزه؛ کتاب و دانش‌آموز و دانشجو؛ کتاب، کتابخانه و خادمان نشر؛ کتاب و ولایت؛ و کتاب و گفت‌وگوی تمدن‌ها اشاره کرد.

طی سال‌های گذشته ابتکارهایی در جریان برگزاری هفته کتاب صورت گرفته که به‌عنوان رویدادهای جنبی، شکل دائمی یافته‌اند.

انتخاب کتاب سال دانشجویی از 1373؛ انتخاب و معرفی خادمان نشر؛ انتخاب کتاب سال ولایت از 1377 برای انتخاب و معرفی کتاب‌ها در موضوع زندگی و آثار چهارده معصوم (س)؛ جشنواره ادب پایداری که نخستین بار از هشتمین دوره هفته کتاب در چهار رشته شعر، داستان، و فیلمنامه برگزار شده، از آن جمله‌اند.

هفته‌نامه موسوم به کتاب هفته، که جای خود را به‌عنوان یک نشریه کتابشناختی موفق در کشور باز کرده، در ششمین دوره هفته کتاب متولد شد.این نشریه رسانه‌ای برای نقد و معرفی تازه‌های نشر و گزارش‌ها و تحلیل‌ها در زمینه صنعت نشر است. اما گذشته از آن، با گزارش منظم تمام کتاب‌هایی که هر هفته اجازه نشر یافته‌اند، نقش یک کتابشناسی ملی آینده‌نگر را در ایران بازی می‌کند.

در هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، و استان‌های کشور نمایشگاه‌ها و جشن‌های کتاب و سخنرانی در موضوع چاپ و نشرِ کتاب برگزار می‌شود.

اهدای کتاب به کتابخانه‌های عمومی و مساجد، برگزاری مسابقه، مصاحبه و میزگرد، انتخاب کتابداران نمونه، راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار در روستاها، تجهیز کتابخانه‌های ویژه نابینایان، و برپایی کارگاه‌های آموزشی برای ناشران و دست‌اندرکاران حوزه کتاب از دیگر فعالیت‌های مرسوم هفته کتاب است.

منبع: همشهری آنلاین

+ نوشته شده در  شنبه هفتم آبان ۱۳۹۰ساعت 18:27  توسط سعیده رحیمی  | 

فوتبال علیه دشمن (Football Against the Enemy) نوشته سایمون کوپر با درون‌مایهٔ فوتبالی-سیاسی است که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد. این کتاب خوب به فروش رسید و در همان سال برندهٔ جایزهٔ «کتاب ورزشی برتر سال موسسه ویلیام هیل» شد.موضوع این کتاب، مشاهدات عینی کوپر از اثرات فوتبال در ساختار اجتماعی و سیاسی کشورهای مختلف است. در این کتاب به فوتبال در ایران اشاره‎‌ای نشده‌است.

در سال ۱۳۸۸، نشر چشمه قراردادی را با عادل فردوسی‌پور برای ترجمه این کتاب امضاء کرد ترجمه این کتاب با ویراستاری هوشنگ گلمکانی در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی شد و پرفروش شد فروش بالای کتاب در ایران را به نام مترجم نسبت می‌دهند، اما فردوسی‌پور معتقد است که کتاب بدون ترجمهٔ او نیز پرفروش می‌شد. 

«سایمون کوپر» در یادداشتی در مجله‌ «اف. تی» در مورد ناشر و مترجم ایرانی «فوتبال علیه دشمن» اتهام  سرقت و کلاه‌برداری  مطرح کرده است،که این به‌نظر بی‌انصافی می‌آید، زیرا هیچ تعهد و پیمانی امضا نشده است که به آن عمل نشده باشد. طبیعی است که «سایمون کوپر» به عنوان یک مؤلف از بی‌اطلاع ماندن از انتشار کتابش در گوشه‌ دیگری از دنیا عصبانی باشد، آن هم کتابی که در مدت زمان کوتاهی چنان با استقبال روبه‌رو شده که چاپ چهارم آن اکنون در بازار است، اما متأسفانه نپیوستن ایران به قانون جهانی کپی‌رایت، ناشران و مترجمان ایرانی را گاهی در شرایطی قرار می‌دهد که درکش برای مؤلفان و ناشران خارجی آسان نیست.

منبع : خبر آنلاین و ویکیپدیا فارسی

+ نوشته شده در  شنبه هفتم آبان ۱۳۹۰ساعت 16:59  توسط رضا ورمزیار  |